مزیت پله دوبلکس

توسط : sanayeadmin در تاریخ شنبه 16, آوریل 2022 دسته : مقالات

به طور کلی راه پله، هم می تواند به صورت پله های مستقیم و هم  پله گرد طراحی شود. همچنین پله گرد از نظر نوع سازه به دو دسته: پله گرد فلزی و بتنی طراحی و اجرا می گردد. بنابراین بر آن شدیم تا به نحوه آرماتوربندی و اجرا و طراحی پله گرد بتنی بپردازیم. یکی از نکات مثبت پله گرد دوبلکس طراحی چرخشی پله ها می باشد که این امر، باعث شده تا فضای کمتری نسبت به راه پله مستقیم، اشغال نماید.

 برای آشنایی با ساخت پله گرد بتنی ابتدا باید بدانیم که بتن چیست؟ این محصول طبیعی، چون از انعطاف و دوام بالایی برخوردار است، بنابراین بهترین متریال برای طراحی خانه و فضای ساختمان به شمار می رود؛ چرا که دست طراح را برای ایجاد تنوع و تغییرات بیشتر باز می گذارد.برای اجرای پله گرد دوبلکس بتنی، کف پله ها تغییر شکل می یابد و عرض آن ها در دو سوی راه پله کمی تغییر شکل داده می شود. این پله ها، حول یک ستون که در مرکز قرار داده شده می پیچند.

طراح در پروژه های مسکونی و تجاری، برای تزیین و ساخت پله گرد بتنی، می تواند از کاشی و طرح های سنگی نیز استفاده نماید. از مزیت های دیگر پله گرد بتنی، ظاهر زیبا و چشمگیر، ماندگاری و انعطاف بالای آن در قیاس با پله چوبی یا پله گرد دوبلکس فلزی می باشد.

همچنین از نظر ایمنی، سطح آن غیر لغزش است که این امر، تردد را برای ساکنان یک ساختمان آسان می نماید. پله گرد دوبلکس بتنی دارای مقاومت زیادی در برابر وزن بالا می باشد و کمتر دچار پوسیدگی می گردد. از دیگر مزایای مهم آن این است که شما را از دردسرهای تعمیر و مراقبت های پی در پی، بی نیاز می کند و بسیار به صرفه است.

مراحل مهم اجرا و ساخت پله گرد بتنی

برای ساخت راه پله و سپس ساخت پله گرد بتنی، ابتدا باید بدانیم هدف از طراحی ساختمان چیست؟ و برای چه کاربردی ساخته می شود؟تا بتوانیم تعداد پله ها را تخمین بزنیم. به طور کلی، هرچه ارتفاع پله ها بیشتر شود، از تعدا آن ها کاسته می گردد.

مثلا : در ساختمان مسکونی، ارتفاع پله 16 تا 20 سانتی متر و مجتمع هایی که عمومی هستند، 15 تا 17 سانتی متر در نظر گرفته می شود. قدم بعدی، محاسبه شیب است. عموما میزان شیب استاندارد برای ساخت پله گرد بتنی، 30 درجه می باشد؛ اما بر اساس کاربردی که پله دارد، قابل تغییر است.

هدف اصلی ساخت پله گرد یا صاف در داخل منازل، جابجایی افراد در طبقات می باشد. البته عملکرد پله گرد فلزی تنها جابجایی افراد نیست، بلکه برای زیباتر شدن دکوراسیون داخلی منازل نیز استفاده می شود. پله گرد فلزی هم در فضاهای کوچک کاربرد دارد و هم در فضاهای بزرگ.

 برای رسیدن به یک ارتفاع مناسب برای پله ها، یک عدد باکس با ارتفاعی بیشتر از هر پله به شکل میز یا سکو طراحی شده است و در کف زمین قرار میگرد و تا قسمت زیرین شروع پله ادامه دارد. این باکس برای دکور و بهره برداری طراحی می شود. از مکان زیر پله ای پله ی صاف برای قرار دادن ست تلویزیون یا وسیله های دیگر استفاده می شود.

چیزی که کاملا مشخص است این می باشد که برای فضاهای کوچک بهترین انتخاب ساخت پله گرد می باشد، زیرا می توان با استفاده از پله گرد با شعاع کمتر، فضای کمتری را نمسبت به پله های صاف اشغال کرد.

 با این کار می توان اشغال فضا را به حداقل رساند. بنابراین اگر فضای داخلی خانه ی شما کوچک است بهتر است از ساخت پله گرد فلزی استفاده کنید زیرا هم فضای کمتری اشغال می کنید و هم زیبایی دکوراسیون داخلی را بیشتر می کنید.

برای اتصال به مکان زیر شیرونی نیز می توان از پله گرد فلزی استفاده کرد زیرا هم فضای کمتری را اشغال می کند هم مناسب تر می باشد. البته ناگفته نماند که می توان در کنار دیوار با ساخت یک پله صاف فضای پایینی را به زیر شیروانی متصل کرد به گونه ای در ابتدا دو پلکان در نظر گرفته شود و با یک پاگرد کوچک به ادامه پله که همجوار با دیوار می باشد، ساخته شود.


sanayeadmin


Deprecated: تابع the_author_description از نگارش 2.8.0 منسوخ شده است! به جای آن از the_author_meta('description') استفاده نمایید. in /home/sanayefeleziasem/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *